Mthabisi Tshuma, Showbiz Correspondent
THE second edition of the ZimStars Awards is expected to be held virtually next month with the country’s talented and fast-rising artistes and personalities set to be honoured.

This year’s nominees list is quite refreshing as it is filled with new faces, from musicians, actors, dancers, producers to online television stations. Not only does it have new names, it is balanced as outstanding artistes from all corners of the country have been included.

In the music category, notable among the nominees is high flying Jah Master, Asaph, Poptain, Allanah, Van Choga, Vuyo Brown, Tebza, Sikhosana, Mzoe 7 and Novuyo Seagirl. Up-and-coming hip-hop musician Boy Nino, who expressed his dismay after not getting a nomination at the Bulawayo Arts Awards, finally got the recognition he was yearning for as he is nominated in the Best Newcomer category as well as Outstanding Music Video.

Fast-growing online television stations ZTN, Onvi and Nash TV are also nominated.

The first edition of the ZimStars awards was held virtually in February this year with artistic work from 2019 being recognised.

Founded by Tinashe Mandlokuwa, a 19-year-old boy from Gweru who is studying film and television production at College of Creative Arts Africa, the awards seek to raise awareness countrywide about the importance of arts in the economy.

Mandlokuwa said the awards are aimed at uplifting the country’s artistes.

“ZimStars Arts Awards recognise achievements of outstanding Zimbabwean creatives and their work in the arts and culture industry. The awards serve to recognise passionate men and women who have diverse skills and talents in this field.

“The awards are mainly focused on uplifting the youth and creatives in Zimbabwe and in the diaspora, to show appreciation and support to the young creatives,” said Mandlokuwa.

He said the awards ceremony will be held in November on a date yet to be announced.

Voting has already begun and is expected to close on November 5.

Below is a list of the nominees:

Music and poetry category
Outstanding Musician
Poptain
Nutty O
Hillzy
Sha Sha
Van Choga

Outstanding Album/ Body of Work:
Bryan K — Bibo Worldwide
Buffalo Souljah — Unity Album
Hillzy — Chisikana
Takura — Star Signs
Rymez — Pungwe Sessions

Song of The Year:
Jah Master — Hello Mwari
Anallah & Poptain — Fadza Mutengi
Asaph — Aspheli Moya
Nutty O — Safe
Holy Ten — Ndaremerwa

Outstanding Music Video
Mzoe 7 — Asambeni
Boy Nino ft Kyla Blac — Wave
Takura — Mufaro
Nox — My Melody
Valee Music & Charlie Kay — Sondela

Outstanding Poet
Shaznay Wood
Tinashe Tafirenyika
The Unspoken
Kuda Rice
Shaldo

Best Choreography
John Cole
Airborne Masangomai
Noni Madzinga
Malowizzy

Best Diaspora Artist
Kazz Khalif
Tina Masawi
Donel Mangena
Lamont Chitepo
Brian Nhira

Best Music Producer
Akay King
Rodney Beatz
Levels
Murphy Cubic
LeeKay

Best Newcomer
M-killer the gorilla
Anita Jackson
Poptain
Allanah
Boy Nino
Kyla Black

Best Music Video Director
Director Dave
Simdoc
Charles Mugamiri jr
Andy Cutta
Kmane
Zororai Chibuwe

People’s Choice
Van Choga
Skhosana Buhlungu
Xavier
Jah Master

Best Collaboration
Fadza Mutengi — Poptain ft Allanah
Ginde — Crooger ft Asaph and TiGonzi
Unonzani —Jah Master ft Anita Jackson
Bad Vibes — Crisswiss ft The Dot, Lee Mchoney
Sondela — Valee Music & Charlie Kay

Film and Television categories
Best Actor
Tinodaishe Chitima on Shaina The Movie
Everson K Chieza on Wadiwa Wepamoyo
Farai Chigudo
Tendai Guni

Best Actress
Wilmah Munemera on Shaina The Movie
Tendaiishe Chitima on Cookoff
Tadiwa Kimberly Bopoto on Wadiwa Wepamoyo
Zihlo Ndlovu

Outstanding Film Director & Producer
Derby Beta (Director)
Zeauty Masvaure (Director)
Simbarashe Masango (Producer)
Joe Njagu (Director)

Outstanding Full Length Film
Shaina: Beauty Masvaure
Gonarezhou: Sydney Taivavashe
Chinhoyi 7: Moses Matanda
Cook Off: Tomas Brickhill

Outstanding Short Film
Amanxeba (Scars) — Tinashe Gijima
Things We Do For Love —College Central
Fatima — Igi Matope

Best TV Series — Indlalifa – J Sibanda
Wadiwa Wepamoyo — Derby Beta
Isipho Sami — Thembelihle Moyo
Pink and Purple — Onvi Tv
Art, Fashion and Kulcha categories

Best Female Model
Natasha Gora
Rossina (Zina)
Yolanda Cream

Best Male Model
Ben Chest
Lancelot Ndlovu
Chikomborero Tyrone Siwawa
Jimmy Mhlanga

Best Fashion Designer
Benjamin Chiyangwa
Ric Chasers
Joan Nyambe
PVO threads — Claybirds

Best Socialite
Lorraine Guyo
Dj Towers
Moana Amuli
Zim-fit-Mums

Outstanding Presenter
Paulla Paloma
Donna Ncube
Yahya Good Vibes
Butterfly
Simba Mudereri (Massive Mandebvu)

Outstanding Graphics Design
Sticky zw
Panashe Shumbayawonda
Life of Tiddy
Mwale Arts

Best Social Media based category

Outstanding Young Entrepreneurs
Ray Vines —Mukukuzvi
Kuda Manase — Four Promotion
Ric Chasers — Chasers Clothing
Tatenda Samukange — Skylake Borehole Drilling

Outstanding Comedian/ Viner
Long John
Tsoanelo Moyo
Ruvarashe Hapaguti Mamii
Zimbo Spirited

Outstanding Online Media Group
Onvi tv
Zimcelebs
Ingoda Tv
Zimcitizen news

Best Online Broadcaster
ZTN
Nash TV
Bus Stop TV
Ngoda TV

Outstanding Musician per genre category

ZIM DANCE HALL
Allanah
Jah Master
Allanah
Van Choga

HIP HOP
Asaph
Pro beatz
Lee Mchoney
Natasha Muz
TheRealNigist

AFRO POP
Chashe
Jazz Prosper
Qeqeshiwe
K Cool

R N B SOUL/JAZZ
Vuyo Brown
Berita
Bryan K
Hwabaraty

DANCE/HOUSE
Novuyo Seagirl
Majoer Prodi
Mzoe 7
Tebza
Sabroso